Pojištění domácnosti a odpovědnosti

Pojištění domácnosti a odpovědnosti

Vytopený byt, záclony zapálené od prskavky na vánočním stromečku nebo rozbitá televize po úderu blesku. S těmito a dalšími podobnými situacemi se v životě může setkat prakticky každý z nás, přesto se mnoho lidí domnívá, že se jim nemůže nic stát, a proto svou domácnost nechávají nepojištěnou.

Přitom vhodné pojištění kryje veškeré movité věci a zařízení, které slouží k provozu domácnosti, pojištění se ale vztahuje i na peníze, cennosti, elektrické a optické přístroje, jízdní kola, či kuchyňskou linku. Naopak v rámci pojištění nejsou kryty škody na samotné stavbě (ty řeší pojištění stavby). Dále nejsou kryty věci převzaté do úschovy, věci hostů či podnájemníků nebo věci určené k výdělečné činnosti. Pojištění se sjednává pro pojistná nebezpečí požáru, výbuchu, zemětřesení, povodně, ale ochrání nás i před loupeží, vandalismem nebo zkratem a přepětím. Záleží na konkrétních požadavcích zákazníka.

V rámci pojištění domácnosti si můžete sjednat i volitelné připojištění odpovědnosti, které dělíme na připojištění odpovědnosti v běžném občanském životě a připojištění odpovědnosti za škodu vlastníka. Podle České asociace pojišťoven vznikají odpovědnostní škody nejčastěji každodenním provozem domácnosti. Jen za rok 2015 objem škod spojených s tímto pojištěním dosáhl téměř 300 milionů korun. Mezi nejklasičtější události, na které se pojištění odpovědnosti vztahuje, patří vytopení souseda díky rozbité pračce či vodě přetékající z umyvadla. Propálené čalounění, koberec nebo nechtěné rozbití uměleckých předmětů na návštěvě u Vašich přátel nebo známých. Průměrná výše škody se pohybuje v rozmezí od 5 do 50 tisíc korun.

Statistická data pojišťoven přitom ukazují, že v posledních letech dochází k nárůstu nejen počtu nahlášených pojistných událostí, ale i k nárůstu celkové výše škody na majetku, přičemž přibližně 25 % ze všech odpovědnostních škod způsobí děti a domácí mazlíčci. Podle údajů ČAP přitom polovina Čechů sdílí domácnost s dětmi a téměř 40 % dotazovaných vlastní psa.

Jak velkou škodu může způsobit váš člen domácnosti? Pokud vaše děti během míčové hry rozbijí sousedovi skleník, může se škoda na majetku pohybovat řádově pouze v tisícovkách korun, Pokud ale váš pes pokouše malé dítě a způsobí mu zranění s trvalými následky, budete si muset sáhnout do peněženky mnohem hlouběji. Podle ČAP může výše plnění z pojistné události dosáhnout až 750 tisíc korun. Následujte proto rady odborníků a zajistěte si včas relevantní pojištění, předejdete tak nečekaným výdajům.

Pokud vlastníte byt či dům a využíváte ho k pronájmu, zaujme vás jistě pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka. V rámci tohoto připojištění jste chráněni před škodami vzniklými v souvislosti s vlastnictvím, nájmem či správou nemovitosti nebo jiného zařízení v domě určeném pro nájemníky, dále pak před škodami vzniklými v souvislosti se stavbou a prováděním stavební činnosti. Výhodou tohoto připojištění je, že jste ochráněni nejen vy jako majitelé dané nemovitosti, ale i osoby, které jsou pověřeny například stavebním dozorem, osoby pomáhající na probíhající stavbě či osoby, pověřené čištěním a údržbou chodníků, chodeb a schodišť patřících k dané nemovitosti.

Ušetřete svou peněženku před nenadálými výdaji a uzavřete si pojištění domácnosti s připojištěním odpovědnosti od pojišťovny Maxima. Sjednat si ho můžete i online z pohodlí domova nebo u partnerů pojišťovny.

Maxima pojišťovna, a.s.